Hiljadugodišnji kedar Japana

Deda Kedar ili ti “Jiji-sugi” nalazi se u podnožju Haguro planine, jedne od tri svete “Dewa Sanzan” planine, u Yamagata prefekturi, koja se smatra za duhovni koren Japana.

Krasi ga drvena pagoda, jedna od najstarijih drvenih građevina u Japanu, zajedno sa korenom Baba Kedrom ili ti “Baba-sugi” koju je oluja nemilice srušila još pre stotinu godina.

Tu počinje uspon od 2446 stepenika do vrha Haguro planine, kroz prelepu viševekovnu kedrovu šumu

Samom usponu prethodi spust od par stotina stepenika, koji simbolizuje, da na putu do raja, prvo moramo proći kroz pakao…

Put deli crveni most, a čuva ga Fudomyo, oličenje besa usmerenog prema sverastućem zlu – pali demon koji je postao zaštitnik religije.


33 kamena ima ugravirano posebne znake, i postoji verovanje ko od putnika nađe sva 33 kamena da će im bogovi uslišiti želju.


Usput će putnici naići na spomenik posvećen Basho pesniku Haiku poezije, Izanari Inari svetilište posvećeno boginji lisici, kao i neočekivanu čajdžinicu na pola puta gde se može popiti okrepljuljući Macha napitak

Na samo vrhu planine Haguro, nalazi se veliko svetilište, kompleks hramova posvećenih Shinto & Shugendo religijama, kao i budistički hram, zajedno sa neobičnim jezercetom, najvećim bronzanim zvonom u Japanu i spomenikom podignutim u nadi za svetski mir.


Spomenik u obliku globusa, sa vertikalnom i horizontalnom linijom koje predstavljalju istok i zapad, ujedno i nadu da ćemo naći način da živimo zajedno u harmoniji, krasi “Yatagarasu” tronoga vrana, kao simbol bogova koji je odveo Hachiko princa, tvorca Dewa Saznan kompleksa do Haguro planine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *